Pivo, víno nebo rum. Víte, kolik kalorií se v nich skrývá?

kalorie 2

Ať už jste v tréninku a chystáte se přibrat, nebo vás naopak trápí nadváha a snažíte se zhubnout, stane měření kalorií vaším každodenním chlebem. Vyvážený kalorický příjem a výdej je totiž jedním z klíčů k úspěchu. Tato základní jednotka energie (nebo v tomto případě přesněji energetického metabolismu) vás zkrátka bude pronásledovat všude, v každém jídle i nápoji. 

K životu ale nepatří jen snaha o optimalizaci vlastní váhy. Prostor musí mít také zábava a večery s přáteli. Většina z nás si při podobných příležitostech ráda dopřeje větší či menší množství alkoholu. Který drink na večer si vybrat, aniž byste kaloricky úplně přestřelili? Připravili jsme jednoduchý přehled nejoblíbenějších nápojů a jejich energetických hodnot. 

Co potřebujete o kaloriích vědět?

V souvislosti s příjmem a výdejem lidské energie se bavíme o kilokaloriích (kcal), byť předpona „kilo“ se často v běžné řeči nezmiňuje. Základní pravidlo je jednoduché. Pokud přijímáte více kalorií, než vydáváte, pak přibíráte. Pokud bude výdej naopak vyšší než příjem, hubnete. Můžete se také setkat s jednotkou kilojouly (kJ). Pamatujte, že 1 kcal = 4,2 kJ. Pokud počítáte energetický příjem v kaloriích a znáte jen hodnotu v kJ, musíte jejich počet vydělit čtyřmi a naopak.

Kdy hubnete? No přece pořád! Podle výzkumu univerzity v Marylandu lidské tělo spotřebuje na chod základních životních funkcí asi 60 až 65 % celkového přísunu energie. Zvýšená fyzická (ale i mozková) aktivita pochopitelně znamená i vyšší energetické výdaje. Rozdíl mezi hodinami v posilovně a šlofíkem na gauči asi chápe každý. Organizace pro výživu a zemědělství Spojených národů říká, že minimum pro průměrného člověka je 1 800 kcal denně. Tedy asi 7 500 kJ. 

Kdy přibíráte? Po jakékoliv konzumaci! Jedinou výjimku tvoří voda, která žádné kalorie neobsahuje. Každé jiné jídlo či pití se ale počítá. V tuto chvíli pomineme hodnocení kvality potravin. Podvědomě každý z nás alespoň intuitivně tuší, jak si různé potraviny stojí. Víme, že sladká či tučná jídla obsahují vysoké množství kalorií, naopak zeleninový salát mnohem méně. Pokud si hlídáte svoji váhu, a přitom se sem tam také rádi napijete, zpozorněte. Mezi alkoholickými nápoji jsou velké rozdíly a ve větším množství představují pro tělo obrovský příjem kalorií. 

Kolik kalorií ukrývá váš oblíbený alkohol?

Vypočítat množství přijatých kalorií je velmi jednoduché. Stačí si energetickou hodnotu nápoje vynásobit objemem, který vypijete. Doporučujeme používat jako základní objemovou jednotku 100 mililitrů (tedy 0,1 litru nebo také 1 decilitr). Pak už jen záleží na tom, jak moc jste si dopřáli.

Pivo

U piva platí, že ta silnější a hutnější mají vyšší energetickou hodnotu než ta lehčí. Méně kalorií obsahují například i ovocná piva. Záleží samozřejmě na konkrétním produktu. Průměrné energetické hodnoty se pohybují takto: 

Typ piva

kcal ve 100 ml

kcal v půllitrové sklenici

Ovocné pivo

34

170

Světlé 10°

37

185

Světlé 12°  

41

203

Světlé 12°  

44

221

Tmavé 11°

42

211

Tmavé 12°

46

228

Pšeničné 12°

43

215

 

Víno

Energetickou hodnotu vína nejvíce ovlivňuje obsah cukru. Sladší vína tak mají více kalorií než suchá. Častěji má méně kalorií bílé než červené víno, ale záleží na dané láhvi. Potěšíme milovníky šampaňského a prosecca, kteří si hlídají linii. Šumivá vína patří mezi méně energeticky hodnotná. Jen mějte na paměti, že mezi víny jsou velké rozdíly, proto údaje uvedené níže jsou orientační.

Typ vína

kcal ve 100 ml

kcal ve sklenici 1,5 dcl

Suché bílé

63

94

Suché červené

74

111

Šumivé víno

80

120

Polosladké bílé

82

123

Sladké bílé

119

179

 

 

Destiláty

V případě destilátů hraje roli nejenom množství obsaženého cukru, ale vzhledem k jejich rozmanitosti především rozdíl v obsahu alkoholu. Jeho jediný gram totiž obsahuje asi 7 kcal, což je výrazně více než v případě cukru (přibližně 4 kcal na gram). Proto i v tabulce najdete pouze průměrné hodnoty.

Typ destilátu

kcal ve 100 ml

kcal v malém panáku (20 ml)

Rum

220

44

Vodka

174

35

Whisky

250

50

Gin

191

38

 

 

 

Likéry

Zlatou střední cestu mezi dezertními víny a destiláty tvoří likéry. Alespoň co se objemu alkoholu týká. Co jim ale chybí na síle, to velmi často dohánějí vysokým množstvím cukru. Mohou tak být kaloricky náročnější než čistý rum či vodka

Typ likéru

kcal ve 100 ml

kcal v malém panáku (20 ml)

Becherovka

248

50

Zelená Božkov

167

33

Vaječný likér

189

38

Griotka

287

57

 

 

 

Koktejly

V podstatě nekonečné množství možných kombinací znamená také obrovské rozdíly v energetických hodnotách drinků. Výsledek výrazně ovlivňují použité ingredience a také poměr všech složek. Některé koktejly se podávají v krátkých sklenicích, jiným zase sluší high ball. To vše je součástí rovnice, na jejímž konci je výsledek energetické hodnoty.

Na internetu najdete mnoho zdrojů, které vám říkají přibližnou hodnotu nejznámějších drinků jako Daiquiri, Mojito, Negroni, Old Fashioned či Cuba Libre. Údaje se ale i na specializovaných stránkách na výživu výrazně liší, kolikrát mnohonásobně. Nespoléhejte proto v případě konzumace koktejlů na přesný údaj z jedné webové stránky a také mějte na paměti, že silnější a sladší drinky budou vždy energeticky velmi náročné. Ale proč si jednou za čas nedopřát.