Jaký je nejlepší rum?

Řada destilátů má pevně daný proces výroby. Například legislativa ohledně skotské whisky ji definuje do posledního detailu. To samé platí u tequily či koňaku. A pak je tu rum, pro nějž sice také platí určitá pravidla, ale zároveň přichází v tolika odlišných stylech, až z toho přechází zrak. Aby také ne, když se uvádí, že se rum vyrábí v 80 zemích světa a existuje okolo 6 000 různých druhů. Jak pak vybrat ten nejlepší?

Když se zeptáte světově uznávaného odborníka na rum Iana Burrella, který rum je nejlepší nebo jeho nejoblíbenější, lakonicky odpoví: „Ten, který rum mám zrovna ve sklenici.“ Něco na tom samozřejmě je, protože tisíc lidí znamená tisíc chutí. A co je nejlepším pro jednoho, nemusí být nutně tím pravým pro vás. Jak ale tedy poznat, který rum vám bude chutnat?

Whisky samotná má velmi výraznou vůni a chuť. Je tedy téměř pravidlo servírovat whisky bez ledu při pokojové teplotě, aby vynikl její charakter. Můžeme ovšem přidat pár kapek vody pro zjemnění. Voda má též za účinek znovu aktivovat reakce ve whisky, a tak pomůže ke zvýraznění chuť. V případě americké whiskey se můžeme setkat se servírováním s kostkou ledu.

 

Nejlepší rum. Pro koho?

Jednou z variant je sledovat rumové znalce a jejich recenze či odborné žebříčky. Například v letošním ročníku světové soutěže Global Spirits Masters porota označila za nejlepší rum světa Worthy Park Estate White Overproof Rum s 63,5 % alkoholu. Styl rumu, který se popisuje jako jamajský funk, však nebude pro každého. Jistě jde o kvalitní rum, to bezesporu. Ovšem jamajské rumy se většinou destilují v měděných kotlících. Výsledkem je silný destilát s přísnější chutí. Máte-li už něco propito, tento rum vás zaujme. Pokud jste na začátku své rumové cesty, nebude to nic pro vás.

Když se naopak podíváme na žebříček nejprodávanějších rumů, do kterého promlouvá hlas běžného konzumenta, v top 10 žádnou z odborníky oceňovaných značek nenajdeme. Světově nejprodávanějším rumem je Tanduay z Filipín. Že vám název nic neříká? To proto, že u nás tato značka rumu nemá zastoupení. Na druhé a třetí příčce se již umístily jedny z nejznámějších značek, Bacardi a Captain Morgan. Havana pro letošní rok skončila na pátém místě.

Jako zajímavost zmiňme i sedmé místo, na němž se umístil Božkov. Česká společnost kromě tradičního tuzemáku Božkov Original od roku 2018 prodává i pravý rum na základu cukrové třtiny, Božkov Republica.

Vyznat se a vybrat si ten správný rum

Jak je tedy patrné, zvolit si ten správný rum není snadné. Hodnocení rumů odborníky lze sice pokládat za směrodatné, mezi jejich oblíbenými produkty se však už málokdy objevují sladší rumy. Přitom právě ty jsou „běžnými smrtelníky“ tolik oblíbené. Když se podíváte na nejprodávanější Rumy na e-shopu Barman.cz, na prvním místě vám vyběhne filipínský rum Don Papa. Pojďme se proto spolu podívat na jednotlivé druhy rumů, abyste se v celé kategorii lépe orientovali. Pak pro vás bude jednodušší najít nejen dobrý rum, ale dokonce ten nejlepší.

 

 

Druhy rumů

Možností, jak klasifikovat rumy, je hned několik. Například podle typu vstupní suroviny můžeme rumy rozdělit na zemědělské a průmyslové. V obou případech je na začátku cukrová třtina. Ovšem zemědělské (agricole) rumy vznikají z čerstvé třtinové šťávy, zatímco ty průmyslové (industrial) se vyrábí z melasy.

Agricole rumy se také nazývají jako rumy francouzského typu. Ty doplňují ještě rumy britského typu, které jsou tmavé, silnější a méně sladké, a španělského typu – ty jsou nejčastěji destilované na kolonových zařízeních, mají lehčí charakter a jsou sladší.

Nejčastější dělení rumů je podle barvy, což si níže trochu více rozvedeme.

Bílé rumy

Bílé rumy zrají až na výjimky maximálně tři roky. Jejich chuť je lehčí a nejčastěji končí v koktejlech. Největší oblibě se v tomto ohledu těší tříletá Havana. Zmíněnou výjimku pak představuje Brugal Blanco Supremo, směs rumů o stáří 2–5 let, který následně získá čirou barvu filtrací.

 

Zlaté rumy a tmavé rumy

Dalším odstínem je zlatá či jantarová. Do této skupiny patří velká část rumů. Barva je výsledkem několikaletého zrání v sudech. Někdy se lehce dobarvují karamelem. Zlaté rumy jsou již určené na samotné popíjení, ale také do koktejlů, jejichž receptura vyžaduje výraznější chuť rumu. Třeba rumový Old Fashioned. Mezi zlaté rumy patří například Brugal Añejo, Cubaney Solera Reserva 8y či Doorly’s 5y.

Zlaté rumy již v podstatě spadají do kategorie tmavých rumů, můžete se však setkat s detailnějším členěním, které odděluje zlaté a tmavé rumy. Rozdíl může být v délce zrání, ovšem také v množství karamelového barviva. Rozhodně tedy neplatí, že čím tmavší rum, tím kvalitnější. Mezi dlouho zrající rumy můžeme zařadit Zacapa Centenario XO, Plantation XO nebo Appleton Estate 21y. Tyto rumy se doporučuje pít čisté, v pokojové teplotě. Ovšem jde pouze o doporučení, realita je ve vašich rukou.

 

Černé rumy

Černé rumy jsou nejtmavší, barvy se dosahuje nejen výrobou z melasy, ale také dobarvením spáleným karamelem. Díky tomu mají bohatou melasovou a karamelovou chuť. Jejich využití nejčastěji najdete v tiki recepturách, které obsahují hned několik rumů naráz. Značka Gosling’s Black Seal je pak oficiálním rumem pro koktejl Dark ’N‘ Stormy.

Samostatnou kapitolou jsou specifické styly rumů jako navy, spiced a elixíry. Za námořnické, navy nebo také overproof se označují silnější rumy s obsahem alkoholu nad 50 %. Například A. H. Riise Royal Danish Navy 55 % nebo Auténtico Nativo 108 ° Proof 54 %.

 

Spiced a kořeněné rumy

Destiláty v kategorii spiced a elixíry legislativně nelze označovat za rumy. Buď nesplňují minimální obsah alkoholu (37,5 %) nebo jsou aromatizované či jsou do nich přidané další látky na dochucení. Přitom pravý rum smí obsahovat pouze karamel jako prostředek pro úpravu zbarvení. Všechny banánové, kokosové a další rumy s příchutí by tak měly nést označen likér či lihovina na bázi rumu. Do této kategorie spadají El Clásico Elixír, Kraken Black Spiced a Deadhead Dark Chocolate Flavour.

 

Jsme si vědomi, že jednoznačnou odpověď na otázku, jaký rum je nejlepší, jsme vám nedali. Nabídli jsme vám alespoň stručný návod, jak ten nejlepší rum najít. S jeho hledáním můžete rovnou začít u nás, na e-shopu Barman.cz.