Jak pít rum? Naučíme vás, jak si jej nejlépe vychutnat

rum

Zapomeňte na to, že existuje jediná správná varianta, jak pít rum. Ten nabízí rozmanité množství chutí a vůní, a proto existuje mnoho cest, jak si jej vychutnat. Nejjednodušší pravidlo zní: pijte rum tak, aby vám chutnal. My se ale zaměříme na to, jak plně rozvinout jeho potenciál. Pomůžeme vám také s výběrem rumu pro každou příležitost. Na e-shopu Barman.cz však nikdy nešlápnete vedle. 

Před karibskou kolébkou

Rum si dnes spojujeme především se slunným Karibikem, jeho příběh ale začíná jinde. První zmínky o kultivaci základní suroviny rumu, cukrové třtiny, pocházejí už z doby okolo roku 10 000 př. n. l. z ostrova Papua-Nová Guinea. Rumům, jak je známe teď, ale předcházela ještě dlouhá cesta. Cukrová třtina se postupně šířila do dalších částí Asie. Odtud do Evropy, a nakonec do Ameriky. V Karibiku tak první destilace třtiny proběhla až v 17. století. Ovšem díky ideálním klimatickým podmínkám se tato oblast brzy stala rájem všech rumařů.

Na sklenici záleží

Nejprve se zaměříme na to, jak rum správně servírovat. Pokud se jej chystáte vychutnat samostatně, zvolte degustační sklenici na rum. Její tvar je velmi důležitý pro vnímání chutě rumu. Odborníci se shodují, že optimální je degustovat rum ze sklenic, které jsou u dna širší a směrem k okraji se zužují (například tzv. tulipánky). 

Díky tomu se vůně lépe koncentruje a vy ji ucítíte v plné kráse. Přivonění je totiž prvním důležitým krokem při degustaci rumu. Poté, co objevíte i ta nejjemnější aromata, dopřejte si plný doušek nápoje, který se vám rozlije po celých ústech a zaplaví všechny chuťové buňky. Chvíli počkejte, až se vaše receptory naladí na chuť rumu, a dále si jej už vychutnejte podle sebe. 

Chcete-li objevit všechny chutě obsažené v rumu, podávejte ho v pokojové teplotě mezi 20 °C a 22 °C. V žádném případě jej nenachlazujte a už vůbec nepodchlazujte. Pokud usoudíte, že je pro vás rum příliš silný, nařeďte jej několika kapkami vody. 

Tím ovšem neříkáme, že by se rum měl pít bez ledu. Například značka Brugal doporučuje servírovat svůj Brugal 1888 Gran Reserva tzv. nearly neat, tedy s ochuceným ledem (například ledové kostky z kokosové vody). Jak se led pomalu rozpouští, vyvíjí se i chuť rumu. Nepodléhejte tedy mýtu, že led do rumu nepatří. To pouze tehdy, pokud chcete dokonale poznat samotný rum. 

 

Párování s rumem

Rum se nejlépe snoubí s čokoládou, to je známá věc. Venezuelská značka Diplomático si nechala ke svému rumu Reserva Exclusiva dokonce vytvořit speciální kořeněnou čokoládu, jež rum perfektně doplňuje.

Starší, dokonale vyzrálý rum však bude fungovat i ke steaku. Chuť masa podpoří dřevité a karamelové tóny v rumu. K sýrům se většinou doporučuje víno, ale nebojte se je spárovat s tmavými rumy. K samotnému rumu se nejlépe hodí smetanové sýry jako brie, ale třeba i takový parmazán, který zvýrazní náznaky pepře v destilátu. K rumovému koktejlu Old Fashioned pak zvolte vyzrálou goudu.

Patříte-li mezi fanoušky agricole rumů, dopřejte si k nim ceviche. Kombinace Trois Rivières Cuvée de L’Océan a syrové ryby vás rázem přenese na mořský břeh. S rybami se dobře pojí také Mojito nebo Rum Punch. 

 

Jak vybrat rum?

Existují tisíce rumů. Od jemných a sladkých až po hutné s vysokým obsahem alkoholu. Právě pro svoji rozmanitost je rum tak oblíbený. Pokud se chystáte koupit svou první láhev, určitě neprohloupíte, když zamíříte do ověřeného e-shopu, ideálně rovnou k nám na Barman.cz. Všechny produkty totiž vybíráme tak, abyste vždy měli jistotu, že kupujete kvalitu. 

Vybíráte-li rum pro milovníka sladších destilátů, pak doporučujeme vyzkoušet Don Papa Baroko nebo Kraken Black Spiced. Začátečníkům zcela jistě bude chutnat rum Gold of Mauritius nebo Plantation XO. U náročnějších rumařů se nespletete s láhví Appleton 21y Nassau Valley Cask nebo Doorly’s Foursquare XO. V případě, že preferujete koktejly, pak mezi nejvhodnější rumy za rozumnou cenu patří tříletá Havana či Brugal Añejo

 

Tipy na koktejly

Podělíme se s vámi o receptury na nejtypičtější rumové koktejly, kterými oživíte každou party. 

Cuba Libre

Suroviny:

5 cl bílého rumu (doporučujeme Brugal Blanco Supremo)

1 cl čerstvé limetkové šťávy

12 cl Coca-Coly 

Příprava:

Sklenku typu tumbler naplňte po okraj kostkami ledu. Nadávkujte rum, limetkovou šťávu a dolijte právě otevřenou Coca-Colou. Zlehka promíchejte barmanskou lžičkou a ozdobte plátkem limetky.  

 

Mojito

Suroviny:

4 cl bílého rumu (doporučujeme Brugal Blanco Supremo)

½ limetky 

2 lžičky třtinového cukru

10 lístků máty

6 cl sody

Příprava:

Nachlaďte si skleničku a připravte ingredience. Do sklenice vložte na čtvrtiny rozkrojenou limetku, cukr a za pomocí paličky na Mojito pomačkejte limetku tak, aby pustila šťávu. Doplňte mix o mátu, rum a zasypte drceným ledem. Pomocí barmanské lžičky pořádně promíchejte od spodu nahoru. Dolijte sodou a znovu lehce promíchejte. Koktejlovou sklenici doplňte ledem a ozdobte mátou a osminkou čerstvé limetky.

 

Piña Colada

Suroviny:

4 cl bílého rumu (doporučujeme Brugal Blanco Supremo)

1 cl rumu Brugal Añejo

1 cl kokosového sirupu

2 cl kokosového mléka

1 cl čerstvé limetkové šťávy

10 cl ananasového džusu

špetka soli

Příprava:

Nachlaďte si koktejlovou sklenici a připravte ingredience. Limetkovou šťávu nejsnáze vymačkáte lisem na citrusy. Veškeré ingredience nadávkuje pomocí odměrky přímo do koktejlového shakeru naplněného ledem. Pořádně protřepejte a přes barové sítko přeceďte do sklenky s drceným ledem. Ozdobte výsečí čerstvého ananasu nebo plátkem sušeného, koktejlovou třešní a snítkou máty. 

 

Daiquiri

Suroviny:

4 cl bílého rumu (doporučujeme Brugal Blanco Supremo)

2 cl čerstvé limetkové šťávy

1 cl cukrového sirupu

Příprava:

Nachlaďte si koktejlovou sklenici a připravte ingredience. Limetkovou šťávu nejsnáze vymačkáte lisem na citrusy. Veškeré ingredience nadávkuje pomocí odměrky přímo do koktejlového shakeru naplněného ledem. Pořádně protřepejte a přes barové sítko přeceďte do sklenky. Ozdobte osminkou limetky.  

 

Ať už si tedy rum budete chtít vychutnat samotný, v drinku, nebo jej spárovat s dobrým jídlem, přejeme vám šťastnou ruku s výběrem. A nebojte se objevovat. Začít můžete hned u nás, na e-shopu Barman.cz, kde najdete nejen výběr rumů a dalších destilátů, ale také kompletní barové vybavení.