Girolamo Luxardo S.p.A.

Webová stránka značky: Girolamo Luxardo S.p.A.

Je italská továrna na likéry. Společnost byla založena v Zadaru a po roce 1945 se přestěhovala do Torreglia u Padovy.

Mezi aktuální produkty společnosti patří různé likéry a podobné produkty (Maraschino, Sangue Morlacco, Sambuca, Amaretto, Grappa, Passione Nera, Slivovitz, Luxardo Fernet atd.) a další produkty související s pečením, jako jsou likérové ​​koncentráty, ovocné sirupy a džemy. Produkty Luxardo se prodávají v přibližně 70 zemích světa. Lihovar zaměstnává přibližně 45 lidí a také zhruba 100 prodejců po celé Itálii. Lihovar o rozloze 6 800 metrů čtverečních (73 000 čtverečních stop) je schopen vyrobit 6 000 lahví za hodinu. V roce 2010 vyprodukovala zisk před zdaněním 16 milionů EUR.

Firmu založil v roce 1821 Girolamo Luxardo ve městě Zadar v Chorvatsku, v té době součástí Rakousko-Uherska. Luxardo se se svou rodinou přestěhoval do Zadaru v roce 1817 jako konzulární zástupce Sardinského království. Jeho manželka (Maria Canevari) vyráběla likéry doma, specializovala se na „rosolio maraschino“, likér z Dalmácie, a Luxardo založil palírnu na výrobu Liquore Maraschino. Během osmi let existence byl Luxardo Maraschino uznán císařem za vynikající produkt. Girolamo Luxardo zemřel v roce 1865 ve věku 81 let a podnik převzal jeho syn Nicolò.

V roce 1839 byl Luxardo Maraschino spotřebován v zámořském New Orleans.

Staré sídlo Luxardo v Zadaru

V roce 1913 postavil nový lihovar Michaelangelo Luxardo, který byl ze třetí generace Luxardos. Palírna byla jedna z největších v Rakousko-Uhersku (snad největší palírna v Evropě najednou). Budova stojí dodnes.

Zadar byl okupován Italským královstvím na konci 1. světové války. Lihovar byl téměř úplně zničen spojeneckým bombardováním během druhé světové války. V roce 1944, na konci italské fašistické a nacistické německé okupace, bylo město osvobozeno jugoslávskými partyzány, poté se na konci války znovu připojilo k vlasti Jugoslávie. Téměř všichni italští občané a mezi nimi většina rodiny Luxardových byli nuceni uprchnout kvůli spolupráci s fašistickým okupačním režimem a někteří z nich byli souzeni a popraveni, jako Nicolò Luxardo, jeho manželka Bianca Ronzoni a jeho mladší bratr Pietro. Podnik byl dočasně obnoven v Benátkách Giorgio Luxardem, který údajně uprchl se stromkem třešně marasca a ukradl originální recept na Maraschino, předtím, než se Giorgio přestěhoval do Torreglia, poblíž Padovy, v regionu Veneto v Itálii, kde postavil nový lihovar a pokračoval v činnosti rodiny a firmy. Šestá generace rodiny je stále aktivní v provozech společnosti, včetně: Piero Luxardo, Franco Luxardo, Guido Luxardo, Matteo Luxardo, Filippo Luxardo a Giorgio Luxardo.

Cena

529530
1529530
1 položek celkem
Luxardo Maraschino 32% 0,7l
Novinka
437 Kč bez DPH
529 Kč

Italský třešňový likér, který se jako jeden z mála likérů na světě získává...

NC-4129

Stránka 1 z 1 - 1 položek celkem